ul. Fabryczna 3 18-300 Zambrów tel: 86 271-48-31 271-22-10 fax: 86 271-21-17

Promocja nowej publikacji Janusza Kuleszy

starszy_brat4 stycznia br. odbyła się promocja nowej publikacji Janusza Kuleszy pt. „Starszy Brat". Autor podjął się próby spisania wspomnień zambrowian o Żydach mieszkających w przeszłości w naszym mieście. Jacy byli? Co po nich zostało? Jak wyglądał ich dzień powszedni, święta, obrzędy, obyczaje? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się czytając „Starszego Brata". Ilustracje do książeczki przygotował emerytowany nauczyciel plastyki z Liceum Ogólnokształcącego w Zambrowie - pan Ireneusz Chyliński.


Uroczystość miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wyszyńskiego. Przybyło na nią grono miłośników twórczości Janusza Kuleszy oraz Ireneusza Chylińskiego. Promocję uświetnił występ Zespołu Ludowego „Laskowianki". Dodatkową atrakcją było otwarcie wystawy „Kamienne Księgi" przedstawiającej rysunki, które znalazły się w publikacji, zdjęcia, a także symbole, którymi znakowano dawniej macewy, wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia.

 

Kilka słów z historii ...

Społeczność żydowska przybyła do Zambrowa z pobliskiej Jabłonki Kościelnej w latach 60. XVII w. Zasiedlenia ich dokonała tamtejsza gmina żydowska, tam też chowano pierwszych Żydów z Zambrowa.

nagrobek_rys.i.chylinskiZgodnie z informacją sporządzoną przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, Delegatura w Łomży - Cmentarz żydowski w Zambrowie założony został przypuszczalnie w II poł. XVIII w. na wzgórzu przy drodze wylotowej z miasta w kierunku Łomży. Cmentarz na planie nieregularnego wieloboku o nieczytelnym układzie przestrzennym, silnie zadrzewiony i zakrzewiony. Na powierzchni ok. 2,6 ha znajduje się kilkadziesiąt porozrzucanych nagrobków lub ich fragmentów w postaci kamieni nagrobnych, macew zwieńczonych półkoliście lub ostrołukowo o bogatej ornamentyce roślinno - zwierzęcej lub w postaci większych form nagrobnych - tumb.

 

starszy_brat_2starszy_brat_3

 

Karolina Brutkowska
UM Zambrów